english

IPERA 12

Kategori
DAİRELER
LOKASYON
GALATA

IPERA 12, veya eski adıyla Bereket Apartmanı, Galata’nın en işlek ve iyi korunmuş sokaklarından olan Serdar-ı Ekrem Sokak’ta, dönem mimarisini mükemmel biçimde yansıtan yapılardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bitişiğinde yer alan ve ikizi olan binayla beraber 19. Yüzyıl’ın sonlarında geniş bir ailenin farklı kollarının beraber yaşayabilmesi için inşa edildiği tahmin edilen bu muhteşem yapı aynı zamanda Ipera10 binasına da komşu durumdadır.

Kapsamlı ve özenli bir restorasyon gören IPERA 12 binası, panoramik Boğaz, Haliç ve Galata Kulesi manzaralı bir çatı katı dahil, beş adet lüks daireden oluşmaktadır. Yapının zarif 19. yüzyıl sonu mimari tarzı, günümüz lüks ve konfor beklentilerini karşılayacak uygulamalarla bir araya getirilerek her daire kendi içindeki benzersiz özellikleriyle hayata döndürülmüştür.

Binanın dış cephesinin orijinalliğini korumaya özen gösterilmiş; özel olarak tasarlanmış ve işlenmiş demir kapısı, geniş pencereleri ve İstanbul mimarisinin geleneksel öğesi olan cumbasını öne çıkaran restorasyonu ile binanın kendi niteliği yanında bölge estetiğine de derinden etki eden IPERA 12 ortaya çıkmıştır.