english

İPERA PROJE LOKASYONLARI

AYNALI ÇEŞME, BEYOĞLU

Aynalı Çeşme’nin Konumu

Kasımpaşa ve Haliç’e hakim bir tepeye kurulmuş olan Aynalı Çeşme, tarih boyunca Pera’da çalışan bir çok farklı milletten ve meslekten insana ev sahipliği yapmış kozmopolit bir mahalledir.

Aynalı Çeşme’nin Tarihi

Mahallenin köklü ve zengin mirası 16. Yüzyıl’da Pera bölgesinin Levanten, Rum, Musevi ve diğer farklı milletlerden oluşan dinamik ve girişimci topluluklar tarafından kültürel ve ticari bir çekim merkezi haline getirildiği döneme dayanır. Aynalı Çeşme, Pera’nın tüm faaliyetine çok yakın bir noktada konumlanmış olması, aynı zamanda kalabalık ve keşmekeşinin bilfiil içinde olmaması nedeniyle bu bölgede aktif olarak yaşayan kesimler için cazibesini korumuştur.

Bu temel meziyetleri nedeniyle Aynalı Çeşme zaman içinde bu devasa şehrin en ilginç ve farklı insanlarına ev sahipliği yapma özelliği de göstermiştir. Geçmişin Levanten ve Rum bankacı aileleri ve esnaflarından 1.Dünya Savaşı sonrası Rusya’dan göçmek zorunda kalan Beyaz Rus aristokratlara, seksenli yıllarda Tepebaşı Dram Tiyatrosu etrafında buluşmuş oyuncu, yönetmen ve sanatçılardan müzisyenlere, yabancılara ve 50’li yıllardan itibaren Anadolu’dan göçüp yerleşmiş ailelerden oluşan eklektik yapısına kadar Aynalı Çeşme her daim şehrin en “hikayeli” bölgelerinden biri olmuştur.

19. yüzyılda yaşadığı parlak devrin izlerini hem binalarının mimarisinde, hem de kozmopolit ve hoşgörülü mahalle yapısında barındıran Aynalı Çeşme, son yıllarda da yerli ve yabancı profesyoneller, sanatçılar, müzisyenler ve Avrupalı turistlerin rağbet ettiği bir semt haline gelmesi sayesinde yeniden dirilmiştir. Merkezi konumu ve bozulmamış otantik havasıyla, İstanbul’un tarihiyle iç içe yaşamak isteyenlere dikkate değer bir seçenek sunmaktadır.

Aynalı Çeşme, gerek eklektik yaşama dair albenisi, gerekse Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Tarlabaşı 360’a yakınlığı dolayısıyla öngörüsü yüksek emlak yatırımcıların da ilgisini çekmektedir. Yakın zamanda yayalaştırılan Taksim Meydanı da bölgeye olan ilgi ve talebin artmasında ve mevcut binaların değerlenmesinde önemli bir sebep olarak ortaya çıkmaktadır. İstanbul’un kaliteli sosyal yaşamına dair yüksek değerde bir yatırım olan Soho House da, Aynalı Çeşme Caddesine sadece 8 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.

GALATA, BEYOĞLU

Galata’nın Konumu

Haliç’in kuzey kıyısı ile Beyoğlu bölgesinin arasında bulunan Galata semti, Bizans İmparatorluğu döneminden beri yerleşim merkezi olarak kullanılmaktadır.

Galata’nın Tarihi

Galata, 9. yüzyılda Cenovalılar tarafından kurulmuş ve hızla büyümüş bir ticaret kolonisidir. Bölgenin kalbine inşa ettikleri Galata Kulesi tarih boyunca ün kazanmış ve hem konumu, hem de mimari çekiciliği sebebiyle bölgenin sembolü haline gelmiştir.

1453 yılında Türklerin İstanbul’u fethinden sonra Galata bölgesi etnik çeşitliliğin tanımladığı, birçok dilin aynı anda konuşulduğu, farklı kültürlerin zengin kıldığı bir bölge olma kimliğini korumuştur.

19. yüzyılda dönemin en varlıklı Osmanlı tacirleri Galata’nın üst kısmında “Pera” adıyla anılan bölgede Art Nouveau akımından esinlemiş gösterişli konaklar inşa ettirmiş, İstanbul’un ticari merkezi olan Karaköy ve Bankalar Caddesi’nden Galata ve Pera’ya uzanan nefes kesici bir çeşitlilik ortaya çıkmıştır.

Pera kelimesi Yunanca’da “ötesinde” anlamına gelir ve bu anlam aslında Galata ve çevresinin konumuna, yani Topkapı Sarayı’na ev sahipliği yapan ve şehrin içi sayılan Sarayburnu’nun dışında olmasına yapılan bir göndermedir. Beyoğlu’nun çok uzun bir süre boyunca simgesi olmuş, günümüzde bu simgesel özelliğini geri kazanmış olan Galata Kulesi, çevresine yerleşmiş tasarım butikleri, şık restoranlar ve sanat galerileri ile müthiş bir İstanbul tecrübesinin zeminini oluşturmaktadır.

Yakın tarihe kadar, Beyoğlu’nun unutulmuş ve uzak durulan bir bölgesi olan Galata, şehrin tarihi mirası ile modern şehir yaşamının getirdiklerini aynı çatı altında toplayan kimliği ile genç profesyonellerin, expat ve sanatçıların, yaratıcı ve şehirden beslenen hayat tarzını benimsemiş her türlü insanın bir araya geldiği popüler ve kozmopolit bir yaşam merkezi haline gelmiştir.